İşlemci Nedir? Ne İşe Yarar?

İşlemci Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir işlemci veya "mikroişlemci", bilgisayarlarda ve diğer elektronik aygıtlarda bulunan küçük bir yongadır. Temel işi girdi almak ve uygun çıktıyı sağlamaktır. Bu basit bir görev gibi görünse de modern işlemciler saniyede trilyonlarca hesaplama yapabilir.

Bir bilgisayarın merkezi işlemcisi, CPU veya "merkezi işlem birimi" olarak da bilinir. Bu işlemci, fare ve klavye girişi işleme ve çalışan uygulamalar gibi tüm temel sistem talimatlarını yerine getirir. Çoğu masaüstü bilgisayar, her ikisi de x86 işlemci mimarisini kullanan, Intel veya AMD tarafından geliştirilen bir CPU içerir. Dizüstü bilgisayarlar ve tabletler gibi mobil cihazlar Intel ve AMD CPU'ları kullanabilir, ancak ARM veya Apple gibi şirketler tarafından geliştirilen özel mobil işlemcileri de kullanabilir.

Modern CPU'lar genellikle talimatları işlemek için birlikte çalışan birden fazla işleme çekirdeği içerir. Bu "çekirdekler" tek bir fiziksel birimde bulunurken, aslında bireysel işlemcilerdir. Eğer bir sistem izleme ile bilgisayarınızın performansını görmek Aslında, yardımcı program gibi Windows Görev Yöneticisi (Windows) veya Activity Monitor (Mac OS X), her işlemci için ayrı grafikler göreceksiniz. İki çekirdek içerir işlemci olarak adlandırılan çift çekirdekli dört çekirdek sahip olanlar olarak adlandırılırken, işlemci dört çekirdekli işlemci. Bazı üst düzey iş istasyonları, tek bir makinenin sekiz, on iki veya daha fazla işlem çekirdeğine sahip olmasını sağlayan birden fazla çekirdeğe sahip birden fazla CPU içerir.

Merkezi işlem ünitesinin yanı sıra, çoğu masaüstü ve dizüstü bilgisayar da bir GPU içerir. Bu işlemci, bir monitörde çıktısı bulunan grafikleri oluşturmak için özel olarak tasarlanmıştır. Masaüstü bilgisayarlarda genellikle GPU'yu içeren bir ekran kartı bulunur; mobil cihazlarda ise genellikle ana karta entegre edilmiş bir grafik yongası bulunur. Sistem ve grafik işleme için ayrı işlemciler kullanan bilgisayarlar, grafik yoğun uygulamaları daha verimli bir şekilde ele alabilir.