RAM Nedir?

RAM Nedir?

RAM, bilgisayarların en önemli donanımlarından biridir. Çoğu bilgisayar kullanıcısı bilgisayarlarında “RAM” bulunduğunu bilir fakat tam olarak ne işe yaradığını bilmez. Bu yazımızda sizlere bilgisayarların olmazsa olmaz parçalarından biri olan RAM parçasını anlatmaya çalışacağız.

Bilgisayarların en kritik ve en önemli parçası olduğunu söylediğimiz RAM yani Rastgele Erişim Belleği ( Random Access Memory ), dosyaların daha hızlı okunup yazılmasına olanak sağlayan depolama birimidir. Sabit Disk ve diğer depolama birimlerinden çok daha hızlı çalışmaktadır. Bu yüzden diğer depolama birimleri yanında çok yavaş kalır. Örnek vermek gerekirse Not Defteri ya da Word üzerinde yazı yazdığımızı düşünelim. Yazmış olduğumuz yazı bilgisayarın RAM’inde depolanır ve yapmış olduğumuz değişiklikler yüksek hızı sayesinde ekranda anında görüntülenmektedir.

RAM, genellikle tek bir devre üzerinde çift taraflı olmak kaydı ile 2 veya 2’nin katları olarak şekilde dizilen bellek yongalarından oluşan bir donanımdır. Üzerinde bulunan bu bellek yonlarının her biri kendi doplama alanlarına sahiptir ve aynı devre üzerinde bulunan bellek yongalarının toplamı RAM’in kapasitesini belirler.  RAM’lerin statik ve dinamik olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Bunlar DRAM ve SRAM olarak ikiye ayrılır. DRAM’ler kabaca söylemek gerekirse 60 nanosaniyelik erişim süreleri sunar. SRAM’ler ise 10 nanosaniyelik erişim süreleri sunmaktadır. Fakat DRAM, fiyat olarak SRAM’den daha uygun olduğu için daha çok tercih edilir.

Bilgisayarların performansını doğrudan etkileyen bu donanım bilgisayarların fiyatlarını büyük oranda etkiler. Toplama bilgisayar yaparken seçilen anakart’ın ne kadar RAM slotu ve hangi hızlardaki RAM’leri desteklediğine dikkat edilmelidir. Bilgisayarınızın İşlemci, Ekran Kartı ve diğer donanımları ne kadar hızlı ve kaliteli olsa da yavaş bir RAM tercihi bilgisayarın yavaş çalışmasına sebep olacaktır. RAM’ler depolama boyutuna ve çalışma hızı frekansına göre değerlendirilmektedir ve fiyatları aynı oranda artmaktadır. Her ne kadar yüksek depolama boyutuna sahip olan RAM’ler seçilmiş olsa da çalışma frekansları da bir o kadar önemlidir ve seçim yapılırken dikkatli olmak gerekir.

Günümüzde elektronik cihazların hemen hemen hepsinde bulunan RAM’ler Cep telefonları, tabletler, akıllı saatler, akıllı ev aletleri, vs. bulunmaktadır.

BilgisayarTamiri.Com